Uprawa ścierniska

Charakterystyka

 

W wielu rejonach cel uprawy ścierniska na przestrzeni ostatnich lat uległ zmianie. Chociaż uprawa ścierniska zwykle poprzedzała orkę, obecnie wielu rolników używa wydajnych maszyn do uprawy ścierniska, a bezpośrednio po nich – siewników, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z wysiewem.

Nowoczesne kombajny wyposażone w szerokie hedery zwykle zbierają bardzo duże ilości słomy. Często rozdrabniacz nie jest w stanie odpowiednio rozdrobnić materiału lub rozrzucić jego resztek na odpowiedniej powierzchni. Aby plon mógł rozwijać się prawidłowo bez orki gleby, należy zapewnić równomierny rozkład dużych ilości substancji organicznych oraz pozostałości zbóż na danym obszarze. Pierwszy proces uprawy ścierniska powinien zostać przeprowadzony możliwie najszybciej po zbiorze plonów; jego celem jest przerwanie kapilar glebowych, co pozwoli zapobiec utraty wilgoci.

 

W przypadku zastosowania zabiegu mulczowania, gleba powinna zostać poddana ponownemu procesowi uprawy po pojawieniu się chwastów oraz roślin samosiewnych. W takim przypadku należy przeprowadzić głęboką uprawę gleby w celu jej spulchnienia i umożliwienia przedostania się rozdrobnionej słomy do pozostałych części jej profilu.

 

LEMKEN posiada w swojej ofercie szeroką paletę kompaktowych bron talerzowych oraz kultywatorów; szeroka gama produktów spełni oczekiwania każdego od najmniejszych gospodarzy po duże przedsiębiorstwa:
- Kompaktowa brona talerzowa Heliodor oraz Rubin,
- Kompaktowy agregat ścierniskowy Kristall,
- Intensywny gruber ścierniskowy Karat,
- Agregat ścierniskowy Smaragd,
- Kultywator Topas,
- Spulchniacz Dolomit,
- Głębosz Labrador,
- Nośnik narzędzi Gigant do pracy z różnymi polami narzędzi.

Heliodor

 

Kompaktowa brona talerzowa Heliodor nadaje się do płytkiej uprawy ścierniska na glebach lekkich i średnich oraz do przygotowania zasiewu przed mulczowaniem lub po orce. Oznacza to, że brony typu Heliodor mogą być używane zarówno w przypadku stosowania konwencjonalnej metody zasiewu, jak i mulczowania. Wysoka prędkość robocza oraz niskie zapotrzebowanie na moc zapewniają wysoką wydajność roboczą.

 

Dzięki wytrzymałym sprężynom resorowym, brony talerzowe Heliodor mogą być stale użytkowane bez ryzyka zablokowania – kamienie nie mają wpływu na ich pracę.

 

Wklęsłe talerze o średnicy wynoszącej 510 mm są chronione przed działaniem pyłu, zanieczyszczeń i wody; są one mocowane za pomocą bezobsługowych łożysk kulkowych ze specjalnym pierścieniowym uszczelnieniem labiryntowym.

 

Dzięki niewielkiej masie, brony Heliodor o szerokości roboczej wynoszącej od 3 do 6 metrów mogą być zaczepiane do trójpunktowego układu zawieszenia ciągnika.

 

Jeżeli jest to wymagane, Heliodor w wersji 3 oraz 4 metrowej zawieszanej oraz 4 do 6 m półzawieszanej, może zostać zagregatowany z siewnikiem pneumatycznym Solitair.

 

System nośnika Gigant, zaprojektowany z myślą o dużych gospodarstwach, pozwala na zwiększenie szerokości roboczej od 8 do 12 metrów, zapewniając tym samym szybkie przygotowanie zasiewu.

Rubin 9

 

Kompaktowa brona talerzowa Rubin gwarantuje intensywne i równomierne mieszanie materiału organicznego z glebą na głębokości ok. 12 cm. Wysoka masa maszyny zapewnia odpowiednią penetrację gleby nawet w trudnych warunkach roboczych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie stopnia odparowywania wilgoci. Z tego powodu brony Rubin są idealne do płytkiej uprawy ścierniska z dużą prędkością roboczą.

 

Otwarta rama oraz duże prześwity gwarantują brak problemów nawet w przypadku uprawy pól porośniętych wysokimi roślinami na nawóz zielony.

 

Obszary robocze wklęsłych talerzy o średnicy wynoszącej 620 mm pokrywają się, co zapewnia, że cała gleba zostaje przemieszana – nawet w przypadku niewielkiej głębokości roboczej.

 

Słupice są mocowane na wytrzymałych zawiasach chronionych przed przeciążeniem za pomocą trwałych sprężyn, dzięki czemu talerze zawsze pozostają ustawiono prawidłowo, niezależnie od warunków roboczych.

 

Półzawieszane modele Rubin, których szerokości robocze wynoszą od 4 do 6 metrów, mogą być wyposażone w lekką oś transportową lub w oś umożliwiającą ich użycie w połączeniu z pneumatycznymi siewnikami Solitair.

Rubin 12

 

Dwa rzędy wklęsłych talerzy karbowanych o średnicy 736 mm umożliwiają pracę brony aż do głębokości kultywatorów zębowych, ale podczas pracy następuje silniejsze mieszanie i kruszenie gleby. Symetryczny układ talerzy w każdym rzędzie pozwala pracować bez ściągania w bok nawet przy dużych prędkościach jazdy. Kąt 20° talerzy względem gleby oraz ich nachylenie w kierunku jazdy o 16° zapewniają odpowiednie wnikanie i umożliwiają kultywację na całej szerokości od głębokości roboczej 7 cm. Ramiona są specjalnie wygięte i skręcone, aby zapewnić maksymalny prześwit między talerzami, co przy niewielkim przesunięciu talerzy środkowych zapobiega zapychaniu się. Z powodu większej prędkości jazdy przy mniejszym poślizgu w porównaniu do gruberów, Rubin 12 produkcji Lemken jest w stanie zapewnić większą wydajność na hektar przy mniejszym zużyciu paliwa.

 

Zgrzebło odbojowe, znajdująca się za pierwszym rzędem talerzy zapewnia intensywne mieszanie i kruszenie gleby, a zgrzebło wyrównujące za drugim rzędem zapewnia optymalne rozprowadzanie i doskonałe wyrównanie gleby. Oba zgrzebła mają centralną regulację głębokości z innowacyjnym mechanizmem samoblokującym przez co żadna dodatkowa blokada nie jest potrzebna.

 

W wersji zawieszanej, Rubin 12 może być wyposażony w koło transportowo-kopiujące, obciążające przednią oś traktora po podniesieniu narzędzia i powodujące, że maszyna jest stabilna podczas transportu po drogach publicznych i łatwa w manewrowaniu na uwrociach. Użyty został tutaj nowy system półzawieszany, podnoszący narzędzie bez dodatkowego urządzenia sterującego, tylko poprzez włączenie TUZ ciągnika i przeniesienie ciężaru wału na koło transporotowo-kopiujące. Dzięki temu, nie ma już przeszkód przed stosowaniem cięższych wałów dla uzyskania większego zagęszczenia gruntu.

 

Brona talerzowa Rubin 12 nadaje się zarówno do kultywacji, jak i dla podstawowej uprawy gleby, nawet na najcięższych glebach. W glebę można też wprowadzić większą ilość materii organicznej w sposób bardziej intensywny, a zwłaszcza bardziej równomierny. Jest ona dostępna w sztywnej wersji zawieszanej o szerokości roboczej 3-4 metry, a także, jako narzędzie składane hydraulicznie w wersji półzawieszanej o szerokości roboczej 4-6 metrów.

Kristall

 

Nowe kultywatory Kristall łączą zalety maszyn wyposażonych w dwie belki z maszynami posiadającymi trzy lub cztery rzędy elementów roboczych.

 

Innowacyjny kształt nowych, 47-centymetrowych redlic TriMix z zakrzywionymi prowadnicami gwarantuje niespotykaną skuteczność mieszania w porównaniu z poprzednimi konstrukcjami redlic.

 

Krótka, kompaktowa rama zapewnia lepszy stopień kontroli głębokości roboczej niż kultywatory wielobelkowe, a ponadto nie wymaga znacznej siły podnoszącej. Szerokość robocza tych mocowanych do trójpunktowego układu zawieszenia ciągnika maszyn może wynosić nawet 6 metrów.

 

Nisko położony sprzęg pozwala na zamontowanie na zaczepie 3-punktowym maszyn zawieszanych o szerokości roboczej do 6 metrów.

 

Wersja półzawieszana może zostać wyposażona w wózek z osią pozwalającą na podłączenie siewnika Solitair.

Zęby oraz wklęsłe talerze rownające są ustawione w sposób zapewniający brak zatorów bez niepożądanego efektu powstawania „występów”.

 

Standardowe wyposażenie zawiera również automatyczny system regulacji głębokości talerzy.

 

Na ziemiach lekkich, Kristalla można wyposażyć w zęby typu DuoMix, które w porównaniu z zębami TriMix posiadają proste skrzydełka podcinające.

 

Kristall może zostać wyposażony opcjonalnie w innowacyjny system szybkiej wymiany LEMKEN, który pozwala na dopasowanie elementów roboczych do indywidualnych wymagań bez użycia narzędzi.

Karat

 

Kultywatory Karat do upraw intensywnych doskonale nadają się do wstępnej uprawy płytkiej bezpośrednio po zakończeniu zbioru, a także do głębokiej, intensywnej uprawy w czasie późniejszym.

 

Innowacyjny system szybkiej wymiany pozwala na szybką i łatwą wymianę elementów roboczych bez konieczności użycia narzędzi, dzięki czemu kultywator może zostać dostosowany do różnych warunków – uprawy płytkiej lub głębokiej.

 

Mocowane do ciągnika modele Karat posiadają łatwo dostępny system regulacji głębokości roboczej, pozwalający zmieniać ten parametr o wartości od 5 do 30 cm bez użycia narzędzi. Półzawieszane modele Karat są standardowo wyposażone w hydrauliczny układ regulacji głębokości pracy.

 

W momencie zmiany głębokości roboczej system automatycznie zmienia głębokość pracy talerzy wyrównujących.

 

Hydrauliczne wspomaganie trakcji sprawia, że obciążenie z kultywatora przeniesione zostaje na tylną oś ciągnika poprawiając w ten sposób przyczepność oraz mniejsza zużycie paliwa.

 

Oś w wersjach półzawieszanych jest zintegrowana z ramą kultywatora, co ułatwia manewrowanie maszyną.

Bezobsługowy automatyczny układ (opcja) zabezpieczający przed przeciążeniami umożliwia zębom na przemieszczanie się w górę i w tył po uderzeniu w przeszkodę.

Topas / Dolomit / Labrador

 

Uniwersalny kultywator Topas jest najbardziej wszechstronna maszyną użytkowaną w gospodarstwach rolnych. Rolnicy stosujący uprawę bezpłużną cenią sobie jego wydajność jako urządzenia przedniego wyposażonego w wymienne redlice gęsiostópkowe lub urządzenia mocowanego z tyłu ciągnika wyposażonego w redlice płaskie do głębokiego spulchniania gleby bez jej mieszania.

 

Model Topas może być mocowany z przodu lub tyłu ciągnika oraz użytkowany w połączeniu z broną wirnikową.

 

Niewielka długość maszyny i jej zwarta budowa zapewniają optymalne umieszczenie środka ciężkości.

 

Symetrycznie rozmieszczone zęby (od 5 do 9 zębów) pozwalają na skuteczną kontrolę pracy maszyny. Zęby zewnętrzne są regulowane bezstopniowo.

 

Niespotykanie uniwersalny spulchniacz Dolomit doskonale nadaje się do wstępnego spulchniania gleby – szczególnie przed zastosowaniem brony wirnikowej połączonej z siewnikiem. Urządzenie to może być używane do skutecznego siewu w mulcz w jednym przejeździe roboczym.

 

Niezwykle krótka konstrukcja – tylko 50 cm – oraz optymalny odstęp punktu sprzęgania.

 

Głębokość robocza może być regulowana podczas pracy w sposób niezależny od innych zamontowanych urządzeń.

 

Jednoelementowe redlice gęsiostópkowe o szerokości 60 cm z hartowanymi końcówkami spulchniają glebę na całej szerokości roboczej.

 

Niezawodne głębosze serii Labrador najlepiej nadają się do spulchniania warstwy płużnej lub gleby ubitej.

 

Optymalne spulchnianie gleby oraz drenowanie jej nieprzepuszczalnych warstw jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch lub trzech zębów o głębokości roboczej wynoszącej do 65 cm.

 

Słupice mogą być regulowane zależnie od rozstawu kół ciągnika w celu spulchnienia warstwy płużnej.

Dane techniczne

Zdjęcia

Do pobrania

Kontakt

Biuro

 

 

Piotr Mazurek
Dyrektor handlowy

tel. kom. +48 606 991 127
p.mazurek@agro-eko.com.pl

Przedstawiciele handlowi

Sławomir Fałat (woj. dolnośląskie i opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 602 684 517
s.falat@agro-eko.com.pl

 

Łukasz Dembski (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 883 310 000
l.dembski@agro-eko.com.pl

 

Mariusz Janczak (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 606 117 917
m.janczak@agro-eko.com.pl

Wacław Barański (woj. śląskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 501 521
w.baranski@agro-eko.com.pl

 

Damian Małoszewski (oddział Żerkowice)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 502 426
d.maloszewski@agro-eko.com.pl

 

Roland Szulc (oddział Sieraków)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 795 525 373
r.szulc@agro-eko.com.pl

Zapytaj o cenę

Zapisz mnie do newslettera