Siew

Charakterystyka

 

Nowoczesne gospodarstwa rolne potrzebują wysokowydajnych urządzeń, które w sposób uniwersalny łączą funkcje różnych maszyn oraz charakteryzują się łatwością transportu po drogach. Wszystkie te cechy nie powinny mieć negatywnego wpływu na proces zagęszczania gleby oraz precyzję siewu. Najważniejszą cechą nowoczesnego siewnika powinna być niezawodna praca zarówno w przypadku uprawy konwencjonalnej, jak i ochronnej.

 

Wybrana metoda uprawy jest zależna od poprzedniego rodzaju plonu, typu gleby, warunków pogodowych oraz warunków zbioru plonu. Siewniki firmy LEMKEN gwarantują bezproblemową pracę oraz precyzyjny wysiew zarówno podczas uprawy metodą konwencjonalną, jak i uprawy ochronnej.

 

Siewniki firmy LEMKEN mogą być użytkowane w połączeniu z innymi urządzeniami do uprawy gleby, co pozwala zoptymalizować wydajność siewu. Zależnie od typu urządzeń, siewniki być ciągane, zawieszane lub półzawieszane. Szerokości robocze urządzeń wynoszące od 2,5 m do 12 m zapewniają ich uniwersalność oraz niskie koszty użytkowania. Skrzynie nasienne o pojemności od 650 do 5800 litrów gwarantują pokrycie całego obszaru roboczego.

 

Saphir 7

 

Siewniki mechaniczne Saphir 7 oferują gospodarstwom rolnym o średniej wielkości niezawodność oraz wysoką wydajność, które pozwalają spełnić wszelkie oczekiwania w szczycie sezonu. Uniwersalne maszyny Saphir mogą zostać połączone z różnymi typami innych urządzeń, np. z broną wirnikową Zirkon lub kompaktowym kultywatorem Quarz, co pozwala uzyskać maksymalną wydajność.

 

Koło metryczne, bezobsługowy wał kardana oraz bezstopniowa przekładnia w kąpieli olejowej zapewniają łatwy oraz dokładny wysiew. Precyzyjna regulacja tempa wysiewu jest możliwa w zakresie 0,5 – 500 kg/ha. Płynny ruch wałka wysiewającego zapewnia dokładne rozmieszczenie nasion w rzędzie.

 

Sześciokątny wałek wysiewający nowego typu z systemem szybkiej wymiany umożliwia łatwą zmianę kółka wysiewającego, zapewniając tym samym optymalne dozowanie nasion różnych roślin.

 

Precyzyjna regulacja głębokości wysiewu jest możliwa dzięki zastosowaniu redlic dwutarczowych z rolką kopiującą lub redlic stopkowych z przykręcaną końcówką.

 

Standardowy system Easytronic sterujący pracą urządzenia pozwala na jego łatwą i wygodną kontrolę oraz monitorowanie funkcji załączania ścieżek.

 

Model Saphir posiada skrzynię nasienną o pojemności od 650 do 1100 litrów i może być montowany bezpośrednio do kultywatora lub do trójpunktowego układu zawieszenia (jako Saphir AutoLoad).

Saphir 8

 

Model Saphir 8 jest bardzo podobny do siewnika mechanicznego Saphir 7 – jedyną różnicą jest zastosowanie sterowanego elektrycznie wałka wysiewającego, dzięki któremu wybór tempa wysiewu jest możliwy z kabiny operatora.

 

Sterowany elektrycznie wałek wysiewający zapewnia dokładne dozowanie nasion różnych roślin w zakresie 0,5 – 500 kg/ha. Dawka wysiewu jest regulowane przez wykonanie prostej procedury kalibracji.

 

Silnik elektryczny oraz komputer sterujący są zabezpieczone i znajdują się w przedniej części urządzenia. Po przeprowadzeniu kalibracji wstępnej dawkę wysiewu można w łatwy sposób zmienić przez naciśnięcie przycisku umieszczonego na skrzynce sterującej Solitronic umieszczonej w kabinie ciągnika.

 

Układ Solitronic reguluje prędkość obrotową sterowanego elektrycznie wałka. Dodatkowo układ ten informuje operatora o zbyt małej ilości nasion, wyświetla prędkość jazdy oraz rejestruje powierzchnię obszaru roboczego.

 

Standardowo system posiada zintegrowany program diagnostyczny ułatwiający rozwiązywanie problemów oraz jest kompatybilny ze standardami ISOBUS oraz DGPS. Opcjonalnie dostępny jest także interfejs CANBUS.

 

W modelach Saphir 8 koło metryczne zostało zastąpione gumowym kołem impulsowym. Ponieważ koło to nie przenosi momentu obrotowego, zapewnia ono bezpoślizgową pracę i dokładny pomiar prędkości jazdy i pokonanego dystansu.

Solitar 8

 

Siewniki Solitair 8 są skonfigurowane z myślą o właścicielach średnich gospodarstw rolnych, którzy potrzebują oszczędnych i precyzyjnych siewników pneumatycznych do uprawy metodą konwencjonalną, jak i uprawy ochronnej. Szerokości robocze wynoszące 3 i 4 metry pozwalają na użycie maszyn w połączeniu z różnymi typami napędzanych i nienapędzanych urządzeń, co sprawia, że są one niespotykanie uniwersalne.

Układ dozujący jest sterowany mechanicznie za pomocą bezobsługowego wału kardana oraz przekładni bezstopniowej. Dzięki temu kółka układu dozującego obracają się płynnie, co zapewnia dokładny wysiew nasion w rzędzie.

 

Skrzynia nasienna może mieć pojemność do 1850 litrów; środek ciężkości jest przesunięty do przodu, a duży otwór ułatwia napełnianie skrzyni.

 

Napędzany hydraulicznie wentylator o regulacji bezstopniowej zapewnia stały dopływ powietrza oraz ułatwia równomierne dozowanie nasion i ich wysiew.

 

Dostępny standardowo elektroniczny system Easytronic ułatwia załączanie ścieżek oraz monitorowanie wydajności.

 

Model Solitair 8 jest dostępny z redlicami dwutarczowymi i rolkami kopiującymi lub z redlicami typu Suffolk.

Solitar 9

 

Zawieszane siewniki pneumatyczne Solitair 9 są dostępne jako urządzenia sztywne lub składane; są one także dostępne w wersji półzawieszanej jako urządzenia składane o szerokości roboczej wynoszącej od 3 do 6 metrów. Ponieważ mogą one być użytkowane osobno lub w połączeniu z różnymi innymi urządzeniami, maszyny te są uniwersalne i nadają się do różnych zastosowań.

 

6 kółek znajdujących się w centralnym układzie dozującym może być łatwo regulowanych za pomocą narzędzi. Możliwy jest wybór dawki wysiewu różnych nasion w zakresie 1,5 – 300 kg/ha.

 

System Solitronic steruje i monitoruje funkcje elektrycznego układu napędowego wałka wysiewającego. Czytelny wyświetlacz informuje operatora o pracy urządzenia.

 

Przewody dozujące znajdują się na zewnątrz skrzyni nasiennej, bezpośrednio nad listwą nośną redlic. Przewody nasienne znajdujące się między dozownikiem a redlicą są krótkie i posiadają taką samą długość, co pozwala na precyzyjny wysiew.

 

Redlice dwutarczowe oraz gumowe koła kopiujące pozwalają na dokładne rozmieszczenie nasion na takiej samej głębokości, niezależnie od typu gleby. Niezmienna głębokość wysiewu zostaje zachowana nawet przy znacznych prędkościach.

 

Półzawieszane siewniki pneumatyczne lub belki zaczepowej. Solitair umożliwiają elastyczność w zakresie rożnych metod uprawy oraz pozwalają na dobór odpowiedniego urządzenia stosownie do danych warunków roboczych. Połączenie dwóch urządzeń pozwala wykonać pracę szybciej i oszczędniej. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na dokładne ułożenie rzędów wysiewu na przygotowanej glebie.

 

Składane półzawieszane urządzenia do przygotowania zasiewu mogą być w łatwy sposób połączone z pneumatycznymi siewnikami Solitair za pomocą uniwersalnych łączników.

 

Siewniki Solitair mogą pracować w połączeniu z różnymi typami urządzeń do uprawy gleby, takimi jak brony tarczowe (Rubin, Heliodor), brony napędzane (Zirkon), kultywatory (Kristall) lub agregaty uprawowe (Kompaktor).

Dzięki dostępnej opcjonalnie belce zaczepowej i osi, siewniki pneumatyczne oferowane przez firmę LEMKEN mogą pracować samodzielnie, łączone z ciągnikiem za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia lub belki zaczepowej.

Solitar 12

 

Modele siewników pneumatycznych Solitair 12 firmy LEMKEN to ciągane maszyny o szerokościach roboczych wynoszących od 4 do 12 metrów, które gwarantują maksymalną wydajność i oszczędność.

 

Duża skrzynia nasienna o pojemności 5800 litrów pozwala na długą pracę bez konieczności jej uzupełniania, co minimalizuje przestoje w pracy.

 

Duże opony chronią glebę przed uszkodzeniami i zapewniają bezpieczny transport.

 

Wałki aparatu wysiewającego są napędzane przez silnik elektryczny o wysokiej wydajności i są sterowane elektronicznie. Urządzenia wysiewające zapewniają równomierne dozowanie nasion oraz ich odpowiedni wysiew.

 

Szyna redlic w modelu Solitair 12 składa się z dwóch części. Innowacyjny układ hydrauliczny zapewnia dostosowanie maszyny do rzeźby terenu, co jest szczególnie ważne podczas pracy z dużą szerokością roboczą. Redlice mocowane do czterech siłowników hydraulicznych mogą poruszać się niezależnie od głównych podzespołów siewnika.

Compact-Solitar

 

Wysoka wydajność odgrywa coraz to większą rolę w przypadku nowoczesnych siewników – wymaganiami są bezkompromisowa rekonsolidacja gleby oraz precyzyjne rozmieszczenie nasion. Siewniki muszą także być urządzeniami uniwersalnymi, nadającymi się zarówno do siewu w mulcz, jak i do siewu konwencjonalnego.

 

Napełnianie dużej skrzyni nasiennej jest łatwe i spełnia wymagania dotyczące wysokiej wydajności.

 

Głębokość robocza części uprawowej, wyposażonej w dwa rzędy talerzy, może być regulowana za pomocą układu hydraulicznego.

 

Obciążona sprężyną włóka równająca jest konieczna do wyrównywania zaoranej gleby. Duży wał kołowy typu AS ogranicza zapotrzebowanie na siłę pociągową i zapewnia prawidłową rekonsolidację gleby oraz bezpieczny transport drogowy.

 

Nowe, bezobsługowe redlice dwutarczowe OptiDisc z gumowymi kołami kopiującymi zapobiegają powstawaniu zatorów i zapewniają równomierne rozmieszczenie nasion oraz idealną kontrolę głębokości roboczej nawet przy znacznych prędkościach.

 

Maszyny Compact-Solitair HD mogą jednocześnie wysiewać nawóz oraz nasiona. Dwuczęściowa skrzynia może pomieścić zarówno nawóz, jak i nasiona.

 

Efektywny wysiew w różnorodnych warunkach. Lemken przedstawia zestaw uprawowo-siewny Compact-Solitair Z broną wirnikową Zirkon 10.

 

Uprawa gleby może być zoptymalizowana do różnych warunków jak głębokość robocza, obroty wirników brony, pozycja zębów oraz prędkość jazdy.

 

Brona wirnikowa przygotowuje glebę podczas uprawy konwencjonalnej jak i uproszczonej.

 

Wał oponowy zapewnia precyzyjne utrzymanie głębokości pracy brony wirnikowej.

 

Szyna siewna montowana na zaczepie 3-punktowym może w prosty sposób być wymieniona na siewnik do kukurydzy. Podczas wysiewu zbiornik Compact-Solitaira wykorzystany jest do nawozu. Zestaw uprawowo- siewny może być użyty podczas upraw wykorzystywanych przy biogazie.

Dane techniczne

Zdjęcia

Do pobrania

Kontakt

Biuro

 

 

Piotr Mazurek
Dyrektor handlowy

tel. kom. +48 606 991 127
p.mazurek@agro-eko.com.pl

Przedstawiciele handlowi

Sławomir Fałat (woj. dolnośląskie i opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 602 684 517
s.falat@agro-eko.com.pl

 

Łukasz Dembski (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 883 310 000
l.dembski@agro-eko.com.pl

 

Mariusz Janczak (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 606 117 917
m.janczak@agro-eko.com.pl

Wacław Barański (woj. śląskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 501 521
w.baranski@agro-eko.com.pl

 

Damian Małoszewski (oddział Żerkowice)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 502 426
d.maloszewski@agro-eko.com.pl

 

Roland Szulc (oddział Sieraków)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 795 525 373
r.szulc@agro-eko.com.pl

Zapytaj o cenę

Zapisz mnie do newslettera