Rekonsolidacja gleby

Charakterystyka

 

Orka spulchnia glebę i zmienia jej strukturę, dzięki czemu pozostałości znajdujące się na powierzchni zostają umieszczone pod ziemią, a czysta gleba zostaje wydobyta na powierzchnię. Spulchnianie gleby pozwala na przedostanie się powietrza i ciepła do gleby, co jest zjawiskiem pożądanym, ale jednocześnie niszczy kapilary; w wyniku tego procesu powstają duże pory glebowe, które poprawiają osuszanie gleby, pogarszając przy tym zatrzymywanie wilgoci. Woda przenika do dolnych części gleby i jednocześnie odparowuje. Aby uniknąć nadmiernej utraty wilgoci oraz utrudnienia procesu kiełkowania roślin, gleba powinna być ugniatana możliwie najszybciej po orce.

 

Wały ugniatające firmy LEMKEN pozwalają na szybką rekonsolidację gleby. Ponieważ wał ugniatający jest ciągnięty przez pług, można uniknąć utraty wilgoci przez odparowanie; z tego powodu możliwa jest znaczna oszczędność czasu i kosztów w stosunku do sytuacji, w której urządzenie ugniatające zostałoby użyte w drugim przejściu roboczym. Dodatkowo duże grudy ziemi zostają rozdrobnione, co pozwala uniknąć konieczności dalszej obróbki gleby.

 

LEMKEN posiada w swojej ofercie odpowiednie narzędzia do rekonsolidacji gleby przeznaczone do każdych warunków:
- Zintegrowany wał FixPack,
- Zintegrowany wał FlexPack,
- Wał ciągany VarioPack,
- Wały następcze.

FixPack

 

Zintegrowany wał FixPack jest stale połączony z pługiem. Połączenie wału ugniatającego z pługiem ułatwia transport drogowy oraz manewrowanie na uwrociach. Urządzenie to może być używane z obracalnymi pługami zawieszanymi z trzema,czterema i pięcioma korpusami o szerokości roboczej do 2,5 m.

 

Zależnie od typu gleby oraz żądanego rezultatu, wał FixPack może być używany z wałem pierścieniowym z tworzywa sztucznego, wałem gwiaździstym lub wałkami, dzięki czemu gleba zostaje rozdrobniona i zagęszczona w odpowiedni sposób.

 

Siła nacisku wału FixPack może być szybko i łatwo zmieniona stosownie do typu gleby; możliwa jest regulacja w zakresie 400 – 800 kg. Regulacji dokonuje się za pomocą specjalnych otworów.

 

Podczas transportu drogowego wał FixPack oraz pług mogą zostać podniesione, obrócone o 90 stopni i zablokowane mechanicznie. Ramie dociskowe jest hydraulicznie składane i ustawiane równolegle do pługa.

Gwarantuje to bezpieczeństwo podczas transportu drogowego oraz szybkie i łatwe ustawianie pługa przed rozpoczęciem pracy.

FlexPack

 

Odległość między gospodarstwem a polem często rośnie wraz z rozmiarami gospodarstwa. Oznacza to, że zawieszane na pługu wały dogniatające stanowią praktyczne rozwiązanie, które oszczędza czas i pozwala obejść się bez dodatkowego ciągnika do transportu wału. Urządzenie FlexPack firmy Lemken stanowi taki właśnie zintegrowany wał, który z łatwością poradzi sobie w kombinacji z pługami zawieszanymi i półzawieszanymi o różnych szerokościach roboczych.

 

W przeciwieństwie do starszych wałów o stałej szerokości roboczej nowe urządzenie FlexPack automatycznie dostosowuje się do szerokości roboczej pługa, gdyż szkielet wału przemieszcza się równolegle do pługa. Dzięki temu unika się dwukrotnego ugniatania pasów ziemi, gdy pług nie wykorzystuje swej pełnej szerokości roboczej. Tylko nowe urządzenie FlexPack gwarantuje jednolitą rekonsolidację gleby. Kolejną zaletą jest fakt, że FlexPack można również stosować podczas pierwszego przejazdu, zaś wał nadaje się do pracy zarówno na uwrociach, jak i bocznych krawędziach pola.

 

Pierścienie wału o średnicy 60 cm i przekroju V zainstalowano parami. Zapewnia to pracę bez zbrylania, co z kolei oznacza doskonałą siłę nacisku i brak zbytniego zagłębiania się pierścieni w glebie. Obciążenie przenoszone na FlexPack można regulować hydraulicznie w taki sposób, by uzyskać optymalną konsolidację w konkretnych warunkach.

VarioPack

 

Wał ugniatający łączony z pługiem lub stosowany przy korpusie przednim z pierścieniami o średnicy 700 mm lub 900 mm i profilu 30° lub 45° – firma LEMKEN oferuje doskonałe rozwiązane dla każdych warunków.

 

Dzięki konstrukcji pierścieni niewymagającej użycia osobnej osi, szerokość robocza wału VarioPack może zostać w łatwy sposób zmieniona przez dodanie lub usunięcie pierścieni.

 

Dzięki konstrukcji pierścieni niewymagającej użycia osobnej osi, szerokość robocza wału VarioPack może zostać w łatwy sposób zmieniona przez dodanie lub usunięcie pierścieni. Kształt pierścieni, ich profil oraz specjalny sposób mocowania gwarantują najwyższą niezawodność, trwałość oraz minimalne zużycie.

 

Ramię wału jest wykonane z elastycznej, hartowane stali, która jest odporna na uszkodzenia.

 

Zastosowanie wałów następczych poprawia rozdrabnianie grud ziemi oraz zapewnia wyrównanie gleby. W przypadku gleb lekkich i średnich pole może zostać przygotowane już po jednym przejściu roboczym.

 

Zastosowanie wieży pozwala na zamocowanie wału z przodu. Prosty mechanizm sterujący pozwala na dokładne i niezmienne pokrycie obszaru roboczego oraz łatwe pokonywanie zakrętów.

 

Osobne części składanych przednich wałów ugniatających swobodnie poruszają się po terenie, zapewniając tym samym niezmienną jakość pracy.

VariTansanit

 

Pług hybrydowy Tansanit jest maszyną łączącą zalety pługów zawieszanych i półzawieszanych. Jest on dostępny z siedmioma korpusami i może być stosowany z ciągnikami lżejszymi niż ciągniki używane zwykle z pługami półzawieszanymi o podobnej wielkości.

 

Hydrauliczny górny łącznik reguluje stopień przeniesienia masy pługa na ciągnik. Zapewnia to optymalne wykorzystanie siły pociągowej przy zminimalizowaniu ryzyka poślizgu oraz ograniczeniu zużycia paliwa.

Dzięki elektronicznemu systemowi Hybridcontrol proces zawracania na uwrociach jest zautomatyzowany. Ponadto kąt nachylenia maszyny może być regulowany z kabiny ciągnika.

 

Przeniesienie masy na tylną oś pozwoliło uzyskać odpowiednie położenie środka ciężkości, co przyczyniło się do poprawy stabilności oraz tym samym do poprawy bezpieczeństwa podczas zawracania – nie tylko na zboczach.

 

Hydrauliczny układ Hydromatic zabezpieczający przed przeciążeniami uruchamiający się po zadziałaniu znacznej siły pozwala na bezproblemową pracę nawet na polach zakamienionych. Trwałe połączenie korpusów pługa z punktem zawieszenia pozwala na jednoczesne przemieszczanie maszyny w pionie i poziomie.

Głębokość pracy pługa ustawiana jest na kole kopiującym za pomocą sworznia. W transporcie koło zostaje hydraulicznie zablokowane. Dzięki temu Tansanit może być transportowany jako maszyna półzawieszana.

 

Wały

 

Wały urządzenia mogą odgrywać różne role podczas uprawy ścierniska, przygotowywania zasiewu, a także podczas tradycyjnej uprawy gleby i mulczowania. Rozdrabniają one grudy ziemi, zagęszczają ją oraz wyrównują.

 

Firma LEMKEN oferuje różne typy wałów, które znajdą zastosowanie w każdej sytuacji. Wyposażone w łożysko podporowe wały firmy LEMKEN w precyzyjny sposób pozwalają sterować głębokością roboczą urządzeń.

Ponieważ są one odporne na uderzenia kamieni, a gleba do nich nie przywiera, znajdują zastosowanie podczas uprawy gleb lekkich, średnich i ciężkich.

Dane techniczne

Zdjęcia

Do pobrania

Kontakt

Biuro

 

 

Piotr Mazurek
Dyrektor handlowy

tel. kom. +48 606 991 127
p.mazurek@agro-eko.com.pl

Przedstawiciele handlowi

Sławomir Fałat (woj. dolnośląskie i opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 602 684 517
s.falat@agro-eko.com.pl

 

Łukasz Dembski (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 883 310 000
l.dembski@agro-eko.com.pl

 

Mariusz Janczak (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 606 117 917
m.janczak@agro-eko.com.pl

Wacław Barański (woj. śląskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 501 521
w.baranski@agro-eko.com.pl

 

Damian Małoszewski (oddział Żerkowice)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 502 426
d.maloszewski@agro-eko.com.pl

 

Roland Szulc (oddział Sieraków)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 795 525 373
r.szulc@agro-eko.com.pl

Zapytaj o cenę

Zapisz mnie do newslettera