Seria c9000

Charakterystyka

 

Seria C9000 jest ucieleśnieniem wielu lat doświadczeń w wytwarzaniu maszyn żniwnych oraz niezmiennego zaangażowania w rozwój nowych technologii, procesów i maszyn, które charakteryzuje markę DEUTZ-FAHR. Na serię C9000 składają się cztery modele: C9205 TS, C9205 TS B, C9206 TS oraz C9206 TS B. Maszyny te łączą nadzwyczajną wydajność ze szczególną wszechstronnością (zwłaszcza przy zastosowaniach wielkopowierzchniowych), eleganckim wzornictwem i wyjątkową wielofunkcyjnością. Oferują one nadzwyczajną jakość i wydajność zbiorów niezależnie od rodzaju upraw. Maszyny z serii C9000 wyróżniają się nadzwyczajną efektywnością paliwową, wyróżniająco niskimi kosztami eksploatacji oraz nieskomplikowaną konserwacją.

 

Listwa tnąca

 

Wysoce wydajne listwy tnące (o szerokości od 4,80 do 9 m) posiadają strukturę monolityczną, zapewniającą doskonałe rozmieszczenie masy i stabilność, która przyczynia się do maksymalnej trwałości oraz osiągów, niezależnie od szerokości cięcia. Przenośnik ślimakowy o dużej średnicy z szerokimi spiralami i spiralnie ustawionymi palcami zapewnia stałe podawanie i transport produktu.

 

Układ tnący Schumacher Easy Cut II

 

Wysokowydajny, podwójny układ tnący Schumacher Easy Cut II składa się z ostrzy z oddzielnie przykręcanymi sekcjami. Ostrza są umieszczone naprzemiennie, dzięki czemu osiągnięto precyzyjną i czystą pracę oraz ograniczone zużycie. W razie potrzeby dostępne są rolki prowadzące noży utrzymujące ostrza w optymalnej pozycji i znacznie ograniczające wibracje oraz zużycie noży. Podwójne palce nośne ostrza (z przykręcaną sekcją górną i dolną) są nadzwyczaj solidne i rozmieszczone blisko siebie, by zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza obcych obiektów mogących uszkodzić ostrza. Przekładnia planetarna to niezwykle efektywne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie bardzo wysokiej prędkości cięcia (1220 cięć na minutę) oraz zachowanie idealnie równego ustawienia ostrzy. Dzięki temu oferuje ona nadzwyczajną wydajność mechaniczną, zoptymalizowane przekazywanie mocy oraz niskie koszty konserwacji.

 

AutoControl

 

Elektroniczny układ sterowania listwą tnącą utrzymujący równomierne ustawienie listwy na wszystkich rodzajach podłoża oraz różnych stanach plonów. Funkcja AutoControl koryguje również położenie poprzeczne listwy tnącej w odniesieniu do podłoża i do nachylenia wynoszącego do 14% w wersji podstawowej i 20% w wersji Balance. Korekcja ta jest dokonywana niezależnie od nachylenia kombajnu zbożowego, poprzez specjalne czujniki zamocowane na dużych szczelinomierzach monitorujących stan listwy oraz przesyłających odpowiednie parametry do elektronicznej jednostki sterującej, która odpowiednio steruje położeniem listwy. System automatycznie zatrzymuje ruchy oscylacyjne listwy tnącej w trakcie transportu, aby ochronić części mechaniczne kombajnu.

 

Proporcjonalne motowidła

 

Motowidła są wyposażone w sześć listew, a na każdej z nich znajduje się zestaw bardzo wytrzymałych i wykonanych z elastycznego plastiku zębów, które można ustawiać pod wybranym kątem i osobno wymieniać w celu ułatwienia konserwacji. Motowidła są zmontowane na ramionach przesuwanych na teflonowych prowadnicach (w celu szybkiego i precyzyjnego ustawienia hydraulicznego nachylenia zęba). Istnieje również możliwość ustawienia ich w pozycji pionowej lub poziomej w stosunku do kabiny, co pozwala na idealne dostosowanie do różnych warunków zbiorów. Motowidła mogą zostać zsynchronizowane z prędkością jazdy. Po ustawieniu relacji prędkość jazdy do prędkości pracy motowidła, relacja pomiędzy parametrami jest automatycznie proporcjonalnie regulowana.

 

Zestawy specjalne

 

Dostępne są dwa zestawy specjalne do montażu na listwach tnących służące do zbiorów ziaren słonecznika oraz rzepaku. Zestaw do zbioru słonecznika składa się ze specjalnych przedłużek wykorzystywanych jednocześnie z gładkim cylindrem (mocowanym z przodu przenośnika ślimakowego) i rolką zębatą (mocowaną pod listwą tnącą zamiast motowidła, które jest demontowane), w celu szybkiego i wydajnego zbierania plonów. Zestaw do rzepaku różni się od zestawu do ziaren słonecznika tym, że obejmuje również przedłużki do stołu i pionowego ostrza tnącego po prawej stronie przekładni hydraulicznej (lub opcjonalnie z ostrzem po lewej stronie).

 

Kanał podający

 

Podajnik pochyły posiada zmienne listwy przecierające zamocowane na trzech łańcuchach. Wały elementu nośnego są wyposażone w dwie prowadnice zębate zapobiegające poślizgowi pomiędzy ogniwami łańcucha, co zapewnia stałe podawanie surowca do maszyny oraz zapobiega przeciążeniu podajnika. Kanał podający dysponuje dużym otworem umożliwiającym dostęp do jego wnętrza na potrzeby konserwacji.

 

System podawania Extra Feeding

 

Kanał podający ciągników z serii C9000 wyposażono w innowacyjny kanał podawania Extra Feeding: jego ponadstandardowa długość umożliwia zastosowanie dłuższych listew tnących. Rolki podające maszyny pracują nieustannie i jednolicie, co wyraźnie zwiększa wydajność i znacznie ogranicza zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa. Nieustanna praca systemu eliminuje ryzyko przeciążenia układu podawania i oczyszczania i ogranicza potrzebę przeprowadzania czynności konserwacyjnych.

 

Hydrauliczny układ odwracania podawania

 

Hydrauliczny układ odwracania odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ kierunek podajnika pochyłego i listwy może zostać elektronicznie odwrócony, aby zapobiec ryzyku przeciążenia układu podajnika.

 

Regulacja kąta cięcia

 

W konfiguracji standardowej kąt cięcia modeli z serii C9000 jest regulowany przez cięgła mechaniczne po obu stronach. W razie potrzeby dostępny jest opcjonalny układ elektrohydraulicznej regulacji kąta cięcia, który optymalizuje położenie listwy tnącej w zależności od nachylenia terenu w celu maksymalizacji wydajności.

 

Omłot i oddzielanie

 

Firma DEUTZ-FAHR stworzyła najnowocześniejszy układ omłotu zastosowany w kombajnach z serii C9000. Ten wytrzymały, niezawodny i wysokowydajny układ delikatnie oddziera ziarna, gwarantując najwyższą jakość plonów. Układ osiąga wysoki poziom separacji już pomiędzy bębnem młócącym a klepiskiem, ograniczając obciążenie robocze wytrząsaczy słomy, zwiększając wydajność i umożliwiając delikatniejszą obróbkę słomy.

 

Maxi Crop

 

Maszyny z serii C9000 dysponują wyjątkowym układem Maxi Crop, który znacznie zwiększa wielofunkcyjność maszyny oraz wydajność omłotu nawet w najtrudniejszych warunkach. Bęben młócący o znacznej wielkości (600 mm średnicy, 1,52 m szerokości) dysponuje ośmioma listwami przecierającymi (mocowane na śrubach w celu ułatwienia wymiany) i oferuje skuteczne działanie. Plony są podawane do bębna młócącego poziomo w celu uzyskania jednostajnego zasilania bez zatorów. Zsynchronizowany odrzutnik umieszczony za bębnem wyposażono w dodatkową kratownicę zwiększającą obszar separacji i pozwalającą na bardziej skuteczne rozprowadzanie materiału żniwnego na powierzchni wytrząsaczy. Dzięki wykorzystaniu wyjątkowego systemu Maxi Crop, operator może ustawić turboseparator (wyposażony w imponujące dziesięciozębowe listwy przecierające) w pięciu pozycjach, pozostając w kabinie. Zakres regulacji otwarcia bębna to od 25 do 65 mm (maksymalna separacja odbywa się przy ścisłym ustawieniu 25 mm, zaś delikatniejsza obróbka słomy jest możliwa przy maksymalnym otwarciu równym 65 mm).

 

Wielosegmentowe klepisko

 

Klepisko wyposażono w 15 listw przecierających ustawionych pod kątem 121 stopni, co pozwala na uzyskanie doskonałej wydajności młócenia i separacji. Odległości wejściowe i wyjściowe pomiędzy klepiskiem a bębnem młócącym z przodu i z tyłu są regulowane niezależnie przez siłowniki elektrycznie sterowane przez układ Commander Control. Wielosegmentowe klepisko (średnica przewodu 4 mm) zostało zaprojektowane z myślą o umożliwieniu szybkiej zmiany konfiguracji kombajnu zbożowego do różnych plonów: standardowe segmenty można z łatwością wyjąć z wnęki klepiska chroniącej przed kamieniami i zastąpić je komponentami dostosowanymi do danego plonu.

 

Przekładnia redukcyjna bębna młocarni

 

Bęben młócący jest wyposażony w wydajną przekładnię o zmiennej prędkości pracy, co umożliwia ustawienie odpowiedniej prędkości pracy dla każdego plonu. prędkość może zostać ustawiona oraz elektronicznie utrzymana w zakresie od 420 do 1250 obr./min, podczas gdy układ napinacza automatycznej przekładni o zmiennej prędkości pracy chroni pasy i bęben młócący przed przeciążeniem. Do pracy ze szczególnie delikatnymi uprawami można zastosować dodatkową przekładnie redukcyjną (jest łatwa w montażu dzięki kołnierzowej budowie bębna) obniżającą zakres prędkości roboczych do zakresu 210–625 obr./min.

 

Wytrząsacze słomy

 

Wytrząsacze słomy charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią oraz znaczną długością. Dzięki temu gwarantują doskonałą separację ziarna od plew. Pierwszy etap wytrząsania słomy jest głębszy. Ma to na celu spowolnienie przechodzenia plonu wychodzącego z układu młócenia i poprawę wydajności pierwszego etapu separacji. Wytrząsacze słomy są mocowane na specjalnych, uszczelnionych hermetycznie łożyskach, które redukują poziom hałasu i straty mocy oraz zwiększają żywotność zarówno wału, jak i samych wytrząsaczy. W celu uzyskania jeszcze lepszej wydajności separacji wytrząsacze słomy mogą zostać wyposażone w specjalne zęby. Miska powrotna została specjalnie skonfigurowana, aby plon podawany do podsiewacza miał już odpowiednią formę.

 

Oczyszczanie

 

Turbina współpracuje z układem dwuetapowym w celu oczyszczania znacznych ilości plonów. Plon jest podawany ponownie do podsiewacza w celu maksymalnej ochrony ziaren bez przeciążania układu młócącego. Podsiewacz Bardzo długi podsiewacz porusza się w sposób postępowo zwrotny w celu zapewnienia perfekcyjnego rozwarstwienia sieczki i słomy. Ponieważ te dwa materiały są lżejsze niż ziarno, są one natychmiast wydmuchiwane po zetknięciu z podmuchem powietrza wytwarzanym przez turbowentylator, co zwiększa czystość produktu końcowego. Podsiewacz może zostać z łatwością zdemontowany z kombajnu zbożowego, co znacznie skraca czas potrzebny do konserwacji oraz upraszcza działania wymagane do zmiany konfiguracji maszyny do zbierania innych plonów.

 

Sita i układ wentylacji

 

Sita są obsługiwane mechanicznie i regulowane za pomocą dźwigni oraz łatwo demontowane i mocowane z długimi ostrzami separatora. Układ elektrycznego ustawiania sit z poziomu układu Commander Control jest dostępny opcjonalnie. Wykorzystując podwójne czujniki oraz listwę sterowania wzdłuż całej długości zbiornika młócenia, układ sterowania sitami precyzyjnie monitoruje wydajność kombajnu zbożowego. Wysokowydajna turbina styczna o średnicy 400 mm z 44 łopatkami gwarantuje nieprzerwany przepływ powietrza. Objętość podmuchu powietrza jest sterowana za pomocą deflektorów, które zwiększają lub zmniejszają dopływ powietrza do sit w celu wyrównania podmuchu wzdłuż całej długości zbiornika.

 

DGR

 

Układ odzyskiwania w sposób doskonały ponownie dystrybuuje przetworzony materiał na podsiewaczu. Rozwiązanie to zapobiega przeciążeniu układu młócącego oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia ziaren lub zwiększonych strat ziarna w wytrząsaczu słomy. Układ DGR wykorzystuje wkładki cierne (zmienne typy do różnych plonów) wykonujące dodatkowe młócenie na odzyskanych ziarnach. Współczynnik odzyskiwania jest stale monitorowany, a sygnał alarmowy ostrzega o przeciążeniu.

 

Transport plonów

 

Zbiornik ziarna

 

Zbiornik ziarna maszyn z serii C9000 oferuje pojemność 9500 litrów i może zostać opróżniony z nadzwyczajnie wysoką prędkością. Mocne silniki są zdolne do rozładowania maszyny podczas pracy, bez zatrzymywania jej, dzięki czemu eliminowane jest marnowanie czasu i zwiększa się wydajność pracy. Poziom napełnienia zbiornika można obserwować przez okno kabiny, natomiast jakość młócenia może zostać sprawdzona przez zewnętrzną klapę próbkowania ziarna. Kontrolka oraz słyszalny sygnał ostrzegawczy uruchamiany przez dwa czujniki w zbiorniku informują kierowcę o napełnieniu zbiornika i konieczności opróżnienia go.

 

Rura wyładowcza

 

Rura wyładowcza o przepustowości 90 l/sek gwarantuje nadzwyczajną szybkość wyładunku. Wysoko osadzony wylot (4,5 m) pozwala na opróżnianie zbiornika nawet podczas ruchu i na łatwe podawanie produktu nawet na duże przyczepy. Rura odprowadzająca o długości 6 m i znacznym zakresie ruchu (110 stopni) oznacza, że kombajn zbożowy może pracować w szerokim zakresie szerokości cięcia oraz zapewnia, że operator ma przez cały czas dobry widok na wylot opróżniania. Otwarcie i zamknięcie rury odprowadzającej jest sterowane z łatwością z kabiny przez układ Commander Control.

 

Obróbka słomy

 

Sieczkarnia

 

Zintegrowana sieczkarnia jest wyposażona w wirnik o 48 ostrzach tnących rozmieszczonych w czterech rzędach. Taka konfiguracja wytwarza przepływ powietrza, który równomiernie rozprowadza materiał na całej powierzchni listw tnących, i który może być regulowany za pomocą deflektorów sterowanych ręcznie (opcjonalnie dostępny jest elektryczny układ sterowania). Położenie przeciwostrza jest regulowane w celu uzyskania wymaganego kąta siekania, a układ może zostać ustawiony na młócenie nawet bardzo ciężkich plonów poprzez zmianę dwóch kół pasowych, bez potrzeby stosowania dodatkowych przekładni redukcyjnych.

 

Odrzutnik plew

 

Tak jak sieczkarnia, odrzutnik plew został zaprojektowany do rozdzielania materiału na nawet najszerszych listwach tnących w celu doskonałego mieszania siekanego materiału. Miska transferowa (która transportuje produkt do obróbki) zapewnia równomierne rozmieszczenie na odrzutniku, podczas gdy przenośnik z metalowymi zsuwniami kieruje plewy do wirników z czterema ostrzami. Za zoptymalizowaną dystrybucję odpowiadają regulowane deflektory pozwalające na pracę w zróżnicowanych warunkach.

 

Przekładnia hydrauliczna

 

Silnik kombajnu zbożowego musi być zdolny do napędzania dodatkowych i opcjonalnych akcesoriów oraz dysponować wystarczająco dużą rezerwą momentu obrotowego do utrzymania maksymalnej wydajności nawet w najbardziej wymagających warunkach, a to wszystko bez strat w prędkości pracy komponentu młócącego. Nowoczesne, sześciocylindrowe silniki DEUTZ TCD 6 o pojemności 7,8 litra z 4 zaworami na cylinder i układem wtrysku Common Rail są perfekcyjnym rozwiązaniem do tak specyficznych zastosowań, ponieważ łączą w sobie moc i nadzwyczajną wydajność pozwalającą osiągać doskonałe wyniki młócenia oraz optymalny poziom zużycia paliwa i efektywność.

 

Przenoszenie mocy po obu stronach silnika

 

Moc jest odbierana po obu stronach wału korbowego, co umożliwia oddzielenie funkcji hydraulicznych od mechanicznych i zapewnia bezpośredni układ przenoszenia bez strat mocy. Oznacza to również wykorzystanie mniejszej ilości pasów napędowych oraz ich większą dostępność, co przyczynia się do redukcji kosztów użytkowania kombajnu zbożowego.

 

Silnik DCR–SCR

 

Silnik DCR (Deutz Common Rail) wykorzystuje dwie pompy wtryskowe smarowane olejem silnikowym. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze i bardziej skuteczne niż konwencjonalny układ, ponieważ smarowanie pomp nie jest zależne od przepływu paliwa. SCR to układ obróbki spalin, który redukuje emisje tlenków azotu w spalinach przez układ selektywnej redukcji katalitycznej z dodatkiem płynu AdBlueŽ.

 

Przekładnia czterobiegowa

 

Hydrostatyczna przekładnia czterobiegowa pozwala kierowcy na utrzymanie idealnej prędkości we wszystkich warunkach pracy. Właściwie wystopniowane przełożenia sprawiają, że moment obrotowy jest zawsze odpowiedni, by poradzić sobie nawet w najbardziej krytycznych warunkach przyczepności.

 

Układ hydrauliczny wykrywający obciążenie

 

Układ hydrauliczny zastosowany w maszynach z serii C9000 dostarcza idealne natężenie przepływu oleju hydraulicznego do napędzania wszystkich głównych funkcji sterowania, zapewniając jednocześnie najwyższej klasy precyzję i płynność działania. Pompa została zbudowana z myślą o trwałości i niezawodności. Jej rozmiar zapewnia zasilanie zgodnie z dowolnym zapotrzebowaniem. Układ Load Sensing o wydatku 135 cm3 optymalizuje dostarczanie mocy oraz poziom zużycia paliwa. Pompa hydrauliczna jest sterowana zależnie od obciążenia, tak by olej dostarczany był pod dokładnym ciśnieniem oraz w precyzyjnych ilościach, wymaganych w rzeczywistym zapotrzebowaniu.

 

Kabina

 

Kabina Commander Cab V to przestronne środowisko robocze oferujące doskonałą widoczność całej listwy tnącej. Dostęp do kabiny ułatwiono dzięki zastosowaniu obrotowej drabinki, która nie wystaje poza obrys maszyny w czasie jazdy. Atermiczne szyby, osłony przeciwsłoneczne i wyjątkowy kształt dachu kabiny wpływają na zwiększenie poziomu komfortu w kabinie. Regulowane elektrycznie, teleskopowe lusterka zewnętrzne o dwóch krzywiznach soczewki znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa jazdy. Zastosowana tapicerka wnętrza sprzyja osiągnięciu wysokiego poziomu komfortu. Nowe kolory, miękkie i przyjemne w dotyku materiały oraz elegancka i trwała podsufitka tworzą w kabinie wrażenie właściwe wnętrzom samochodowym. Pozostałe elementy wyposażenia podnoszące komfort jazdy to obszerny, samoregulujący się fotel operatora z amortyzacją pneumatyczną, którego kształt zapewnia dobre trzymanie boczne oraz regulowana w dwóch płaszczyznach kolumna kierownicy pozwalająca na zajęcie możliwie najwygodniejszej pozycji i uzyskanie całościowej widoczności na listwę tnącą. Koło kierownicy o doskonale dobranym rozmiarze zostało wykończone antypoślizgowym materiałem ułatwiającym utrzymanie całkowitej kontroli nad pojazdem w każdych warunkach.

 

Commander control

 

Moduł CCM (Combine Control Management) pozwala kierowcy na monitorowanie wszystkich parametrów wydajności kombajnu zbożowego: licznik całkowitego i częściowo przetworzonego obszaru, produkcja godzinna, straty, poziom odzyskiwania w odniesieniu do wielkości ziarna i położenie listwy tnącej. Moduł ten stale monitoruje również najważniejsze parametry maszyny, takie jak całkowita i częściowa ilość godzin młócenia oraz całkowita liczba godzin pracy silnika. Moduł CCM wykorzystuje klawiaturę membranową z 14 podświetlanymi przyciskami.

 

Pakiet podnoszący widoczność

 

W celu uzyskania doskonałej widoczności pola roboczego nocą, maszynę wyposażono w cztery stałe lampy oświetlające listwę tnącą oraz cztery kierunkowe reflektory oświetlenia punktowego (z których dwa można zastąpić jednostkami diodowymi i dodatkowo zwiększyć zasięg oświetlenia). Pozostałe elementy oświetlenia to dwie tylne lampy robocze, reflektory punktowe umieszczone na zbiorniku ziarna i rurze wyładowczej oraz dwa obrotowe światła ostrzegawcze informujące o wypełnieniu zbiornika. Dostępne opcjonalnie dachowe reflektory ksenonowe zwiększają oświetlany obszar. Standardowe oświetlenie może zostać poszerzone o „Pakiet zwiększający widoczność”, który obejmuje następujące elementy: dwa światła oświetlające tył listwy tnącej, dwa reflektory robocze na poręczach (zalecane przy zbiorze kukurydzy), dwa tylne światła robocze (przydatne do oświetlania pokosu) oraz cztery tylne reflektory do prac konserwacyjnych (po dwa na stronę), które oświetlają obszar poddawany zarówno rutynowym, jak i niezaplanowanym czynnościom konserwacyjnym.

Dane techniczne

Zdjęcia

Do pobrania

Kontakt

Biuro

 

 

Piotr Mazurek
Dyrektor handlowy

tel. kom. +48 606 991 127
p.mazurek@agro-eko.com.pl

Przedstawiciele handlowi

Sławomir Fałat (woj. dolnośląskie i opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 602 684 517
s.falat@agro-eko.com.pl

 

Łukasz Dembski (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 883 310 000
l.dembski@agro-eko.com.pl

 

Mariusz Janczak (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 606 117 917
m.janczak@agro-eko.com.pl

Wacław Barański (woj. śląskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 501 521
w.baranski@agro-eko.com.pl

 

Damian Małoszewski (oddział Żerkowice)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 502 426
d.maloszewski@agro-eko.com.pl

 

Roland Szulc (oddział Sieraków)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 795 525 373
r.szulc@agro-eko.com.pl

Zapytaj o cenę

Zapisz mnie do newslettera