Seria 6040

Charakterystyka

 

Seria 6040 marki DEUTZ-FAHR ewoluuje wraz z wprowadzeniem dwóch nadzwyczajnych modeli – 6040 i 6040 HTS – które ustanawiają nowy standard w tym segmencie rynku kombajnów zbożowych. Będące kulminacją wielu lat doświadczeń modele oferują nadzwyczajnie wysokie poziomy produktywności i wygody. Niezrównane osiągi przy różnych typach plonów i niskie koszty użytkowania, doskonałe wyniki w zakresie oczyszczania i integralności ziarna oraz bardzo prosta konserwacja maszyny.

 

Listwa tnąca

 

Wysoce wydajne listwy tnące (o szerokości od 3,8 do 6,3 m) posiadają strukturę monolityczną, zapewniającą doskonałe rozmieszczenie mas i stabilność, która przyczynia się do maksymalnej trwałości oraz osiągów, niezależnie od szerokości cięcia. Przenośnik ślimakowy o dużej średnicy z szerokimi spiralami i spiralnie ustawionymi palcami przenośnika zapewnia stałe zasilanie i przesuwanie produktu.

 

Układ tnący Schumacher

 

Układ tnący Tandem posiada zmienną powierzchnię, zapewniającą czystą i cichą pracę oraz zminimalizowane zużywanie układu. Ostrze z oddzielnie śrubowanymi sekcjami oraz wychyleniem 105 mm również przyczynia się do maksymalizacji osiągów zapewniając czyste i precyzyjne cięcie we wszystkich warunkach. Palce elementu nośnego ostrza są nadzwyczajnie solidne i rozmieszczone blisko siebie, by zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza obcych obiektów mogących uszkodzić ostrza. Układ Schumacher jest napędzany przez przekładnię planetarną: to bardzo wydajne rozwiązanie pozwala na uzyskanie wysokich współczynników cięcia (1220 cięć/min) oraz utrzymuje doskonale proste ustawienie ostrza, zapewniając najwyższej klasy wydajność mechaniczną, zoptymalizowane przenoszenie mocy oraz niskie koszty konserwacji.

 

AutoControl

 

Elektroniczny układ sterowania listwą tnącą utrzymujący równomierne ustawienie listwy na wszystkich rodzajach podłoża oraz różnych stanach plonów. Układ ten również automatycznie tłumi drgania listwy tnącej podczas transportu, by uniknąć ryzyka uszkodzenia komponentów mechanicznych kombajnu zbożowego. W wersji Topline serii 6040 funkcja AutoControl koryguje również położenie poprzeczne listwy tnącej w odniesieniu do podłoża i do nachylenia wynoszącego do 14%. Korekcja ta jest wykonywana niezależnie od nachylenia kombajnu zbożowego, poprzez specjalny czujnik zamocowany na dużych szczelinomierzach monitorujących stan listwy oraz przesyłających odpowiednie parametry do elektronicznej jednostki sterującej, która odpowiednio steruje położeniem listwy.

 

Motowidła

 

Motowidła składają się z sześciu wytrzymałych listw zębatych. Zęby, wykonane z bardzo wytrzymałego i elastycznego plastiku, są wymienne oraz można je ustawiać pod wybranym kątem. Zespół jest przesuwany wzdłuż ramion na teflonowych prowadnicach w celu szybkiego i precyzyjnego ustawienia hydraulicznego nachylenia zęba (nawet podczas użytkowania). Istnieje również możliwość łatwego ustawienia go w pozycji pionowej lub poziomej w stosunku do kabiny, co pozwala na idealne dostosowanie do różnych warunków zbiorów.

 

Zestawy specjalne

 

Dostępne są dwa zestawy specjalne do montażu na listwach tnących (o szerokości do 6,3 m) do zbiorów ziaren słonecznika oraz rzepaku. Zestaw pierwszy składa się ze specjalnych przedłużek wykorzystywanych razem z gładkim siłownikiem (mocowanym z przodu przenośnika ślimakowego) i rolką zębatą (mocowaną pod listwą tnącą zamiast motowidła, które jest demontowane), w celu szybkiego i wydajnego zbierania plonów. Zestaw do rzepaku różni się od zestawu do ziaren słonecznika tym, że obejmuje również przedłużki do stołu i pionowego ostrza tnącego po prawej stronie przekładni hydraulicznej (lub opcjonalnie z ostrzem po lewej stronie).

 

Kanał podający

 

Podajnik pochyły posiada listwy przecierające zamocowane na dwóch łańcuchach; wały elementu nośnego są wyposażone w dwie prowadnice zębate zapobiegające poślizgowi pomiędzy ogniwami łańcucha, co zapewnia stałe zasilanie do maszyny oraz zapobiega przeciążeniu podajnika. Wysokość wału przedniego jest regulowana do młócenia pszenicy lub kukurydzy, natomiast wał pośredni poprawia zasilanie bębna młócącego oraz usuwa plony nagromadzone w podajniku.

 

Odwrócenie podajnika pochyłego

 

Napędzanie podwójnym rowkowanym pasem klinowym (opcjonalnie do zbieracza kukurydzy dostępny jest potrójnie rowkowany pas klinowy) w celu uzyskania wydajnego przenoszenia mocy przy zminimalizowanym hałasie pracy. Kierunek podajnika pochyłego i listwy może zostać elektronicznie odwrócony w celu zapobiegnięcia ryzyka przeciążenia układu podajnika.

 

Regulacja kąta cięcia

 

W konfiguracji standardowej kąt cięcia jest regulowany przez cięgła mechaniczne. Opcjonalnie dostępny jest elektrohydrauliczny układ regulacji kąta cięcia w celu optymalizacji położenia listwy tnącej do kierunku jazdy.

 

Omłot i oddzielanie

 

Wytrzymały, niezawodny oraz wysoce produktywny układ obsługuje plony w sposób bardzo delikatny podczas separacji ziaren.

 

Bęben młócący

 

Bęben młócący jest wyposażony w pięć wytrząsaczy słomy, jego szerokość wynosi 1,27 m a średnica 600 cm, i jest wyposażony w osiem listw przecierających (mocowanych na śrubach pozwalających na szybką i łatwą wymianę) w celu uzyskania perfekcyjnego młócenia. Wysoka częstotliwość młócenia (120000 uderzeń na minutę) oznacza, że nawet najtrudniejsze do młócenia zboża są przetwarzane z łatwością. Plony są podawane do bębna młócenia poziomo w celu uzyskania jednostajnego zasilania bez blokad, podczas gdy otwór wlotowy powyżej podajnika pochyłego upraszcza konserwację.

 

Klepisko wielosegmentowe

 

Klepisko wielosegmentowe (średnica przewodu 4 mm) jest idealnym rozwiązaniem do szybkiej rekonfiguracji kombajnu zbożowego do różnych plonów: wykonuje się to demontując segmenty z wnęki klepiska chroniącej przed kamieniami i zastępując je komponentami dostosowanymi do danego plonu. Klepisko posiada 15 listw przecierających ustawionych pod kątem 121 stopni co pozwala na uzyskanie doskonałej wydajności młócenia i separacji. Odległość pomiędzy klepiskiem a bębnem młócącym (zarówno po stronie wlotu, jak i wylotu) jest regulowana niezależnie z przodu i z tyłu za pomocą dźwigni, zapewniając zoptymalizowaną pracę dla wszystkich stanów plonów. A w przypadku plonów, które są wyjątkowo trudne w młóceniu, dostępny jest również mocowany ręcznie zestaw tarcz do usuwania wąsów kłosa.

 

Przekładnia redukcyjna bębna młocarni

 

Bęben młócący jest wyposażony w wydajną przekładnię o zmiennej prędkości pracy, umożliwiając ustawienie odpowiedniej prędkości pracy dla każdego plonu; prędkość może zostać ustawiona oraz elektronicznie utrzymana w zakresie od 420 do 1250 obr./min, podczas gdy układ napinacza automatycznej przekładni o zmiennej prędkości pracy chroni pasy i bęben młócący przed przeciążeniem. W przypadku szczególnie delikatnych plonów dostępna jest również dodatkowa przekładnia redukcyjna, która obniża prędkość pracy bębna młócącego ze standardowego zakresu 420 – 1250 obr./min do 210 – 625 obr./min. Turboseparator Model HTS jest wyposażony w turboseparator (o średnicy 590 mm) z 10 zębatymi listwami przecierającymi, które zwiększają produktywność nawet o 20%. Układ wykorzystuje siłę odśrodkową i dodatkową siatkę (o otworach 40 mm), która dodaje 0,81 m2 powierzchni kombajnowi zbożowemu, aby zapewnić, że każde ziarno zostaje oddzielone od słomy, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy, takich jak zielone kłosy lub plony, w których znajdują się duże chwasty. W tym wyjątkowym układzie turboseparator może zostać ustawiony elektrycznie w pięciu różnych położeniach (dla wychylenia bębna w zakresie od 25 do 65 mm) i pracować z dwoma różnymi prędkościami: 775 obr./min dla plonów o mniejszych ziarnach oraz 410 obr./min o cięższych ziarnach.

 

Wytrząsacze słomy

 

Wytrząsacze słomy posiadają bardzo dużą powierzchnię i są wyjątkowo długie oraz posiadają przedłużoną sekcję wychylania do oddzielania każdego ziarna od słomy. Dedykowana miska powrotna została specjalnie ukształtowana, aby plon podawany do podsiewacza miał już odpowiednią formę; pierwszy etap wytrząsania słomy jest głębszy, w celu spowolnienia przechodzenia plonu wychodzącego z układu młócenia i poprawy wydajności pierwszego etapu separacji. Wytrząsacze słomy są mocowane na specjalnych, uszczelnionych hermetycznie oraz bezobsługowych łożyskach, które redukują hałas i straty mocy oraz zwiększają żywotność wału, jak i wytrząsaczy słomy. A w celu uzyskania jeszcze lepszej wydajności separacji wytrząsacze słomy mogą zostać wyposażone w specjalne zęby.

 

Czyszczenie

 

Podczas gdy plon jest podawany ponownie do podsiewacza, turbina współpracuje z układem dwuetapowym w celu oczyszczania znacznych ilości plonów i maksymalnej ochrony plonu bez przeciążania układu młócącego.

 

Podsiewacz

 

Bardzo długi podsiewacz porusza się w sposób postępowo zwrotny w celu zapewnienia perfekcyjnego rozwarstwienia sieczki i słomy. Ponieważ te dwa elementy są lżejsze niż ziarno, są natychmiast wydmuchiwane po zetknięciu z podmuchem powietrza, zwiększając wydajność sit i czystość produktu końcowego. Podwójny etap czyszczenia wstępnego zapewnia najwyższej jakości czystość bez przeciążania sit. Podsiewacz może zostać z łatwością zdemontowany od przodu kombajnu zbożowego, co znacznie skraca czas wymagany do czyszczenia i konserwacji, oraz upraszcza działania wymagane do rekonfiguracji maszyny do zbierania innych plonów.

 

Sita i układ wentylacji

 

Sita obsługiwane mechanicznie i regulowane za pomocą dźwigni (układ elektrycznej regulacji sit jest dostępny opcjonalnie w systemie Commander Control), są mocowane z długimi ostrzami separatora oraz łatwo demontowane. Wykorzystując podwójne czujniki oraz listwę sterowania wzdłuż całej szerokości zbiornika młócenia, układ sterowania sitami precyzyjnie monitoruje produktywność kombajnu zbożowego. Zewnętrzny układ przesyłowy do sit oraz miska powrotna zapobiegają wewnętrznym blokadom w układzie czyszczenia, maksymalizując wydajność. Turbina o wysokich osiągach (o średnicy 400 mm) z 24 łopatkami wdmuchuje powietrze wzdłuż całej szerokości kombajnu zbożowego. Objętość poprzecznego podmuchu powietrza jest sterowana za pomocą deflektorów, które zwiększają lub zmniejszają dopływ powietrza do sit w celu wyrównania podmuchu wzdłuż całej długości zbiornika.

 

DGR

 

Układ odzyskiwania ponownie dystrybuuje przetworzony materiał na podsiewaczu: rozwiązanie to zapobiega przeciążeniu układu młócącego, co mogłoby spowodować uszkodzenie lub utratę wytrząsaczy słomy. Specjalne wkładki cierne (zmienne typy do różnych plonów) wykonują dodatkowe młócenie na odzyskanych ziarnach, w celu oddzielenia wszelkich częściowo nieoddzielonych kłosów, które nieumyślnie dotarły do sit. Współczynnik odzyskiwania jest stale monitorowany, a sygnał alarmowy ostrzega o przeciążeniu.

 

Transport plonów

 

Zbiornik

 

Zbiornik ziarna o pojemności 6500 l jest napełniany przez podnośnik ziarna, który minimalizuje ryzyko rozpadu ziarna i zapewnia całkowite napełnienie zbiornika (poziom napełnienia zbiornika można obserwować przez okno kabiny). Szybkie opróżnianie minimalizuje straty czasu, a mocne silniki opróżniają zbiornik wydajnie podczas pracy, dzięki czemu nie obniża się poziom produktywności. Kontrolka oraz słyszalny sygnał ostrzegawczy w kabinie, uruchamiany przez dwa czujniki w zbiorniku, informują kierowcę o napełnieniu zbiornika, oraz że należy podjechać do młocarni w celu opróżnienia go.

 

Opróżnianie

 

Współczynnik opróżniania wynoszący 75 l/min zapewnia szybkie opróżnianie zbiornika i oszczędność czasu. Prędkość opróżniania może zostać ustawiona przez specjalne deflektory w zbiorniku znajdujące się w pobliżu przenośnika ślimakowego układu wyładowczego. Wysoki wylot opróżniania (4,3 m) pozwala na opróżnianie zbiornika nawet podczas ruchu i na łatwe podawanie produktu nawet na duże przyczepy. Rura odprowadzająca o długości 5 m i znacznym kącie ruchu w zakresie 110 stopni oznacza, że kombajn zbożowy może pracować w szerokim zakresie szerokości cięcia oraz zapewnia, że operator ma przez cały czas dobry widok na wylot opróżniania. Opróżnianie zbiornika jest możliwe we wszystkich położeniach rury odprowadzającej, a wylot opróżniania może być otwierany i zamykany z poziomu układu Commander Control.

 

Obróbka słomy

 

Sieczkarnia

 

Zintegrowana sieczkarnia jest wyposażona w wirnik o 48 ostrzach tnących rozmieszczonych w czterech rzędach. Taka konfiguracja wytwarza przepływ powietrza, który równomiernie rozprowadza materiał na całej powierzchni listw tnących. Dystrybucja materiału jest regulowana za pomocą deflektorów sterowanych ręcznie (opcjonalnie dostępny jest elektryczny układ regulacji). Układ może zostać ustawiony na siekanie słomy lub kukurydzy poprzez zmianę dwóch kół pasowych, bez potrzeby stosowania dodatkowych przekładni redukcyjnych do młócenia cięższych plonów. Położenie przeciwostrza jest regulowane w celu uzyskania wymaganego kąta siekania.

 

Odrzutnik plew

 

Tak jak sieczkarnia, odrzutnik plew został zaprojektowany do rozdzielania materiału na nawet najszerszych listwach tnących w celu doskonałego mieszania siekanego materiału. Kąt odrzutnika plew jest regulowany, by zapewnić idealne rozdzielanie różnych plonów w różnych warunkach wilgotności. Miska transferowa (która transportuje produkt do obróbki z sit) zapewnia równomierne rozmieszenie na odrzutniku, podczas gdy przenośnik z metalowymi zsuwniami kieruje plewy do wirników z czterema ostrzami. Ostrza odrzutnika plewów posiadają specjalne deflektory, które regulują przepływ powietrza, pozwalając na uzyskanie doskonałych wyników dystrybucji nawet przy bardzo wysokim zapotrzebowaniu na moc.

 

Przekładnia hydrauliczna

 

Silnik kombajnu zbożowego musi mieć możliwość dostarczenia mocy do dodatkowych lub opcjonalnych narzędzi, takich jak sieczkarnie, głowice do kukurydzy, rozdrabniacze do kukurydzy itp., oraz musi posiadać wystarczająco duży rezerwowy moment obrotowy, aby zachować maksymalną produktywność nawet w najbardziej wymagających warunkach, bez zwalniania prędkości pracy komponentu młócącego. Nowoczesne silniki 6-cylindrowe DEUTZ TCD 6.1 z układem wtrysku Common Rail i czterema zaworami na cylinder łączą w sobie moc nadzwyczajnej wydajności, pozwalającą osiągnąć doskonałe wyniki młócenia, z optymalnym poziomem zużycia paliwa.

 

Przenoszenie mocy po obu stronach silnika

 

Moc jest odbierana po obu stronach wału korbowego, umożliwiając oddzielenie funkcji hydraulicznych od mechanicznych i zapewniając bezpośredni układ przenoszenia bez strat mocy. Oznacza to również wykorzystanie mniejszej ilości pasów napędowych, oraz że pasy są łatwiej dostępne, co przyczynia się do redukcji kosztów użytkowania kombajnu zbożowego.

 

Silnik DCR SCR

 

Elementem odróżniającym układ DCR (Deutz Common Rail) od innych rozwiązań jest to, że wykorzystuje on dwie pompy wtryskowe do zasilania szyny, wbudowane w blok cylindrów i smarowane olejem silnikowym zamiast olejem napędowym. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż konwencjonalne układy typu Common Rail, ponieważ smarowanie pomp nie jest zależne od przepływu paliwa. Układ regulatora zasilania pompy ogranicza ilość paliwa przesyłanego z powrotem do zbiornika, redukując obciążenie pompy i nagrzewanie paliwa. Układ SCR to wydajny układu obróbki spalin, który redukuje emisje tlenków azotu w spalinach przez układ selektywnej redukcji katalitycznej z dodatkiem płynu AdBlueŽ.

 

Przekładnia trzystopniowa

 

Trzystopniowa przekładnia hydrostatyczna zapewnia idealne przełożenia i prędkość do wszystkich warunków podczas żniw. Właściwie wystopniowane przełożenia zapewniają, że moment obrotowy jest zawsze odpowiedni, by poradzić sobie nawet w najbardziej krytycznej sytuacji. Przełożenia jednostki redukcyjnej i przekładni są dotarte w celu obniżenia hałasu pracy bez obniżania poziomu trwałości i niezawodności układu przekładni.

 

Układ hydrauliczny

 

Układ hydrauliczny wykorzystuje układ potrójnej pompy w celu zapewnienia odpowiedniego zasilania we wszystkich warunkach zapotrzebowania na moc. Zawory elektromagnetyczne są umieszczone po lewej stronie maszyny i łatwo dostępne z platformy wchodzenia do kabiny.

 

Kabina

 

W nowej kabinie typu „Commander Cab Evo” zmieniła się koncepcja przestrzeni kierowcy, co przekłada się na zastosowanie nowoczesnej technologii i uzyskanie nadzwyczajnego poziomu wygody. Układ klimatyzacji utrzymuje idealne środowisko pracy w kabinie we wszystkich warunkach, a konfiguracja konsoli została zaprojektowana tak, by wszystkie elementy sterowania znajdowały się w zasięgu ręki kierowcy i nie zasłaniały widoku. Układ oświetlenia składa się z ośmiu świateł roboczych zamocowanych na kabinie z lampami HB3, które mocno i wyraźnie oświetlają obszar pracy, bez potrzeby niewygodnego wytężania wzroku. Dostępne są również dwa dodatkowe światła robocze mocowane na pokrywie wytrząsacza słomy oraz światło oświetlające rurę odprowadzającą.

 

Commander control

 

Wszystkie przyrządy są rozmieszczone racjonalnie w zakresie pola widzenia kierowcy, a elementy sterujące są łatwo rozpoznawalne i rozmieszczone zgodnie z priorytetem użytkowania w celu łatwego i szybkiego użycia podczas prowadzenia maszyny. Funkcje listwy tnącej są zarządzanie z joysticka „Commander stick”. Moduł CCM (Combine Control Management) monitoruje parametry produktywności kombajnu zbożowego (licznik całkowitego i części przetworzonego obszaru, produkcja godzinna, straty, poziom odzyskiwania i położenie listwy tnącej) i pozwala kierowcy na ustawianie maksymalnych wartości strat i odzyskiwania w odniesieniu do rozmiaru ziarna. Moduł ten stale monitoruje również najważniejsze parametry maszyny, takie jak całkowita ilość godzin młócenia oraz częściowa i całkowita liczba godzin pracy silnika.

Dane techniczne

Zdjęcia

Do pobrania

Katalog Seria 6040 DF PL.pdf (2.52 mb)

Kontakt

Biuro

 

 

Piotr Mazurek
Dyrektor handlowy

tel. kom. +48 606 991 127
p.mazurek@agro-eko.com.pl

Przedstawiciele handlowi

Sławomir Fałat (woj. dolnośląskie i opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 602 684 517
s.falat@agro-eko.com.pl

 

Łukasz Dembski (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 883 310 000
l.dembski@agro-eko.com.pl

 

Mariusz Janczak (woj. opolskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 606 117 917
m.janczak@agro-eko.com.pl

Wacław Barański (woj. śląskie)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 501 521
w.baranski@agro-eko.com.pl

 

Damian Małoszewski (oddział Żerkowice)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 608 502 426
d.maloszewski@agro-eko.com.pl

 

Roland Szulc (oddział Sieraków)
Przedstawiciel handlowy

tel. kom. +48 795 525 373
r.szulc@agro-eko.com.pl

Zapytaj o cenę

Zapisz mnie do newslettera