AGRO-EKO

Aktualności

Nowy Rubin 12 już jest w produkcji

Już na targach Agritechnica 2011, wraz z „koncepcyjnym” Rubinem 12, Lemken wprowadził kompaktową bronę talerzową, umożliwiającą głębszą kultywację, aż do głębokości 20 cm. Po dwóch latach intensywnych prac oraz wielu próbach w terenie, Rubin 12 jest obecnie gotowy do produkcji seryjnej. Zoptymalizowano ustawianie talerzy oraz kształt ramy. W wersjach zawieszanych zastosowano też całkowicie nową koncepcję koła podporowego.

Dwa rzędy wklęsłych talerzy karbowanych o średnicy 736 mm umożliwiają pracę brony aż do głębokości kultywatorów zębowych, ale podczas pracy następuje silniejsze mieszanie i kruszenie gleby. Symetryczny układ talerzy w każdym rzędzie pozwala pracować bez ściągania w bok nawet przy dużych prędkościach jazdy. Kąt 20° talerzy względem gleby oraz ich nachylenie w kierunku jazdy o 16° zapewniają odpowiednie wnikanie i umożliwiają kultywację na całej szerokości od głębokości roboczej 7 cm. Ramiona są specjalnie wygięte i skręcone, aby zapewnić maksymalny prześwit między talerzami, co przy niewielkim przesunięciu talerzy środkowych zapobiega zapychaniu się. Z powodu większej prędkości jazdy przy mniejszym poślizgu w porównaniu do gruberów, Rubin 12 produkcji Lemken jest w stanie zapewnić większą wydajność na hektar przy mniejszym zużyciu paliwa.

Zgrzebło odbojowe, znajdująca się za pierwszym rzędem talerzy zapewnia intensywne mieszanie i kruszenie gleby, a zgrzebło wyrównujące za drugim rzędem zapewnia optymalne rozprowadzanie i doskonałe wyrównanie gleby. Oba zgrzebła mają centralną regulację głębokości z innowacyjnym mechanizmem samoblokującym przez co żadna dodatkowa blokada nie jest potrzebna.

W wersji zawieszanej, Rubin 12 może być wyposażony w koło transportowo-kopiujące, obciążające przednią oś traktora po podniesieniu narzędzia i powodujące, że maszyna jest stabilna podczas transportu po drogach publicznych i łatwa w manewrowaniu na uwrociach. Użyty został tutaj nowy system półzawieszany, podnoszący narzędzie bez dodatkowego urządzenia sterującego, tylko poprzez włączenie TUZ ciągnika i przeniesienie ciężaru wału na koło transporotowo-kopiujące. Dzięki temu, nie ma już przeszkód przed stosowaniem cięższych wałów dla uzyskania większego zagęszczenia gruntu.

Brona talerzowa Rubin 12 nadaje się zarówno do kultywacji, jak i dla podstawowej uprawy gleby, nawet na najcięższych glebach. W glebę można też wprowadzić większą ilość materii organicznej w sposób bardziej intensywny, a zwłaszcza bardziej równomierny. Jest ona dostępna w sztywnej wersji zawieszanej o szerokości roboczej 3 – 4 metry, a także, jako narzędzie składane hydraulicznie w wersji półzawieszanej o szerokości roboczej 4 – 6 metrów.

data dodania: 15/12/2013

powrót