AGRO-EKO

Aktualności

Big X w wersji mini

Około połowa sieczkarń sprzedawanych na światowym rynku to modele z zakresu mocy od 451 do 550 KM. Dla firmy Krone, której celem na najbliższe lata jest zdublowanie poziomu produkcji sieczkarń do 600 sztuk rocznie, to wystarczający powód, aby na dobre wkroczyć w segment mniejszych sieczkarń samojezdnych.

Wprowadzając nową serię, producent przeniósł rozwiązania z górnej półki do mniejszych maszyn w celu zapewnienia wysokiej jakości pozyskiwanej sieczki, której oczekują klienci na całym świecie. Konieczna zatem była analiza oraz testy wzajemnych relacji mocy silnika, szerokości bębna rozdrabniającego oraz jakości cięcia. Na podstawia tych badań wyliczono, że do współpracy z mniejszym silnikiem optymalna szerokość bębna to 630 mm (przy średnicy 660 mm). Pozwala to zachować grubość warstwy materiału roślinnego, dostarczanego do bębna, a co za tym idzie, jakość rozdrabniania materiału, na takim poziomie jak w przypadku większych modeli Big X. Noże rozdrabniające rozmieszczone są w kształcie litery V, co umożliwia zachowanie równomiernego i relatywnie niskiego momentu tnącego. Producent daje do wyboru bęben rozdrabniający o 20,28 i 40 nożach, w zależności od przewidywanych zastosowań maszyny. Ten ostatni dedykowany jest zwłaszcza producentem biogazu.

Równomierne rozdrobnienie masy roślinnej przy optymalnym zapotrzebowaniu na energię, wymaga odpowiedniego zagęszczenia materiału przed dostarczeniem do bębna nożowego. Zespół walców podających bazuje na sprawdzonej technologii oraz komponentach. Składa się z 6 walców dociskanych hydraulicznie. Standardowym wyposażeniem nowej serii sieczkarń jest też system VariStreeam. Składa się z zawieszonej sprężynowo podłogi pod bębnem tnącym oraz pod przyspieszaczem, która pobiega zatorom podczas pracy i zapewnia płynny przepływ masy roślinnej, nawet w nierównomiernym łanie. Dzięki temu sieczkarnia może pracować z pełną wydajnością i bez pogorszenia jakości cięcia przy zwiększonym przepływie masy. Rolnikom zajmującym się chowem bydła zależy na pozyskiwaniu paszy, która jest lekkostrawna dla zwierząt. W praktyce oznacza to, że każde ziarno powinno zostać uszkodzone, nawet wówczas , gdy ustawiono większą długość cięcia. Dlatego standardem w sieczkarniach Big X 480 i Big X 580 jest zgniatacz ziarna z rolkami o średnicy takiej, jak w większych modelach, czyli 250 mm. Możliwa jest też łatwa wymiana walców na inne, dostępne w ofercie producenta. Do wyboru są walce karbowane z liczbą zębów równą 123, 144 lub 166, oraz opcjonalnie zgniatacz dyskowy, który charakteryzuje się 2,5-krotnie większą powierzchnią roboczą. Przekłada się to na wysoką efektywność rozdrabniania ziaren przy niższym (nawet o 10%) zapotrzebowaniu na moc, uzyskanym dzięki zastosowaniu jednakowej prędkości obrotowej obu walców.

Do współpracy z sieczkarniami Big X nowej serii przeznaczone są przystawki do zbioru roślin niskołodygowych z wału oraz do roślin wysokołodygowych. Te pierwsze oznaczone mianem Easy Flow, występują w szerokości roboczej 3 lub 3,8 m. Wyróżniają się 6-rzędowym podbieraczem bezkrzywkowym, zabezpieczonym sprzęgłem przeciążeniowym. Zastosowanie tego typu podbieracza pozwala na osiągnięcie nawet o 30% wyższych obrotów, co przekłada się na wysoką dokładność zbioru, zwłaszcza przy wyższych prędkościach roboczych. Operator może regulować prędkość obrotową podbieracza w zależności od prędkości jazdy oraz ilości masy roślinnej. Regulacja ta może być dokonywana także automatycznie, o ile egzemplarz został wyposażony w taką funkcję. Podczas pracy podbieracz oparty jest na dwóch kołach kopiujących, które w połączeniu z wahliwym zawieszeniem całego zespołu, zapewniają dokładne podążanie zespołu za nierównościami terenu. Aktywne kopiowanie wspomagane jest przez dwa siłowniki hydrauliczne, umieszczone po obu stronach gardzieli. Opcjonalnie dostępny jest hydrauliczny system ryglowania, który ułatwia podczepianie lub wymianę przystawki na inną, np. do zbioru kukurydzy – Easy Collect.

Sieczkarnie Big X 480 i Big X 500 mogą współpracować z 2- lub 3-częsciowymi bezrzędowymi przystawkami Easy Collect o szerokości od 4,5 do 9m. Najmniejsza z nich odpowiada szerokości 6 rzędów i jest pierwszą taką przystawką w ofercie firmy Krone. Charakterystyczną cechę Easy Collect jest liniowy przebieg masy roślinnej w kierunku gardzieli. Samoostrzące się i łatwe w wymianie noże wyprofilowane są w taki sposób, że poruszając się wzdłuż przeciwostrza, ucinają łodygi jak nożyczki. Po obu stronach przystawki umieszczone są czujniki odległości przystawki od ziemi, które pozwalają utrzymać równomierną długość ściernika nawet na nierównych polach. Jeżeli podczas zbioru roślin wykorzystany jest Autopilot, umieszczone na środkowym rozdzielaczy ramiona mierzą odległość od obu sąsiednich rzędów roślin, utrzymując tor jazdy wzdłuż rzędów.

Maszynę napędza 6-cylindrowt, rzędowy silnik MTU, spełniający normę emisji spalin Tier 4 final. Jego poprzeczne umieszczenia niesie za sobą dwie korzyści: odpowiedni rozkład masy oraz możliwość bezpośredniego przeniesienia mocy do zespołu rozdrabiającego za pomocą pasa, a co za tym idzie, wysoką sprawność przeniesienia napędu. Zespoły robocze uruchamiane są w prosty sposób – przez napięcie pasa za pomocą siłownika hydraulicznego. Za pomocą pasa napędzana jest także pompa hydrostatyczna.

Bezstopniową regulację prędkości jazdy do 40 km/h osiągnięto przez zastosowanie silników hydraulicznych o zmiennej chłonności, współpracujących z przekładniami planetarnymi. System kontroli poślizgu ASR zapobiega niszczeniu darni podczas pracy na użytkach zielonych. Na czas zbioru kukurydzy system można wyłączyć, aby zapewnić maksymalną trakcję. Opcjonalnie maszyny mogą być wyposażone w napęd na 4 koła.

Zaletą sieczkarń Krone z nowej serii jest ich niewielka szerokość – zaledwie 4 m przy ogumieniu 710/70 R42 lub 3,1 m, jeżeli zastosowano opony w rozmiarze 800/65 R32. Pozwala to na bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych. Natomiast odbiorcy poszukujący maszyny o dużym prześwicie i jak najwyższym komforcie jazdy oraz właściwościach trakcyjnych, mogą wybrać ogumienie 900/60 R42. Przednia oś została bowiem zmodyfikowana w taki sposób, aby zespoły robocze maszyny nie kolidowały nawet z dużymi oponami. Niezależne zawieszanie tylnych kół oraz ich napęd przez silniki hydrostatyczne zapewnia kąt skrętu na poziomie 50 stopni i dobrą zwrotność, także na nierównym polu. W praktyce, praca z 8-rzędową przystawką pozwala na wykonywanie ciasnych nawrotów bez potrzeby cofania. Nowe sieczkarnie Krone wyróżniają się także przemyślanym designem, które nie tylko nadaje eleganckiego wyglądu maszynie, lecz także zapewnia nieograniczone pole widzenia operatowi. Zestaw 16 reflektorów gwarantuje dobrą widoczność podczas pracy w nocy; opcjonalnie dostępne jest oświetlenie LED-owe. Przydatną funkcją jest Follow Home, która utrzymuje włączone światła przez kilka minut po zgaszenia silnika, pozwalając bezpiecznie dotrzeć do domu po zakończonej pracy w nocy.

Maszyny są też dopracowane pod kątem ergonomii. Ponad 20 najważniejszych funkcji obsługuje się za pomocą dżojstika, umieszczonego pod prawą ręką. W obsłudze maszyny pomaga także terminal z dużym kolorowym ekranem, który nie tylko rejestruje przebieg pracy, lecz także pozwala na zmianę parametrów pracy zespołu rozdrabiającego, napędu jezdnego czy też przystawki.

Mimo że maszyny z nowej serii Big X należą do segmentu sieczkarń niższej mocy, są to na wskroś nowoczesne konstrukcje. świadczą o tym nie tylko zapożyczone z większych modeli rozwiązania techniczne, ale też wiele udogodnień z zakresu elektroniki, automatyki czy nawigacji. Jednym z nich jest system AutoScan, czyli układ dostosowujący długość sieczki do stanu dojrzałości zbieranych roślin. Sensor fotooptyczny umieszczony w środkowej części przystawki odczytuje barwę roślin, a na jej podstawie automatycznie regulowana jest prędkość podawania masy przez zespół walców. Dzięki temu mniej dojrzała kukurydza rozdrabniana jest na dłuższe kawałki, co przekłada się na mniejsza zapotrzebowanie na energię oraz ograniczenie strat wynikających z wyciekania soków; rośliny bardziej dojrzałe rozdrabiane są drobniej, co zapewnia wyższą strawność paszy.

ForageCam to opcja obejmująca kamerę CCTC, umieszoną przy kanale wyładowczym. Pozwala obserwować obszar wyładunku na kolorowym ekranie znajdującym się w kabinie, ułatwiając pracę operatorowi oraz ograniczając straty. Ostatnio jednak pojawił się bardziej rozbudowany system, pozwalający na w pełni automatyczne sterowanie strumieniem sieczki. Chodzi o Laser-Load, którego działanie oparte jest na skanerze laserowym, umieszczonym na końcu kanału. Czujnik odczytuje kontury przyczepy niezależnie od widoczności i warunków atmosferycznych i w ich światło kieruje strumień sieczki, pozwalając operatorowi skupić uwagę na przystawce. Rozwiązanie to zostało nagrodzone srebrnym medalem na ostatniej Agritechnice.

Wypuszczając nowe modele Big X 480 i Big X 500, Krone wdraża wysoką jakość rozdrabniania do niższego segmentu mocy. Dodatkowo, nowe modele mają mnóstwo praktycznych cech, takich jak: mniejsza szerokość maszyny, opatentowana konstrukcja przedniej osi czy też 1500-litrowy zbiornik paliw, który pozwala na nieprzerwaną, wielogodzinną pracę.

data dodania: 20/12/2013

powrót