AGRO-EKO

Aktualności

Włosi w kukurydzy

Znaczne zwiększenie powierzchni pól, na których uprawiana jest kukurydza na ziarno, pociągnęło za sobą wzrost popytu na maszyny i dodatkowe wyposażenie do kombajnów zbożowych. Dopasowanie odpowiedniego przyrządy żniwnego możliwe jest już nie tylko z wykorzystaniem fabrycznych przystawek. Poniżej przedstawiamy ofertę jednego z najbardziej znanych producentów oprzyrządowania do maszyn żniwnych – firmy Dominoni.

Przystosowanie kombajnu zbożowego do zbioru kukurydzy to złożony proces i nie dotyczy jedynie założenia odpowiedniej przystawki. Jest to jednak element odpowiadający nie tylko za samo podcięcie łodyg roślin, ale również ich ułożenie w rżysku oraz wydzielenie kolb. Warunkuje tym samym wydajność zbioru oraz związane z nim koszty. Istotna pozostaje także kwestia odpowiedniego zagospodarowania resztek pożniwnych, które w przypadku niektórych przystawek mogą być wstępnie rozdrobnione oraz równomiernie rozłożone. W przypadku firm prowadzących usługowy zbiór zbóż, wymagania stawiane przyrządom żniwnym znacznie rosną. Dotyczą one prze wszystkim możliwości transportowania i ewentualnego składania przystawek. Działania konstruktorów z firmy Dominoni pozwalają dopasować zespół żniwny do niemal wszystkich wymagań użytkownika.

Ponad 50 lat doświadczenia firmy Dominoni w zakresie produkcji przyrządów żniwnych zaowocowało aktualną ofertą w postaci 14 modeli przystawek. Najmniejsza z nich to konstrukcja, pozwalająca na zbiór jednocześnie 4 rzędów kukurydzy . Przyrząd charakteryzuje się szerokością roboczą 3,18 m i podobnie jak przystawka pięciorządowa, jest dostępny jedynie w wersji sztywnej. Pozostałe modele przystawek, umożlwiające jednoczesny zbiór od 6 do 12 rzędów kukurydzy, oferowane są zarówno w wersji sztywnej, jak i składanej. Ta druga , ze względu na dodatkowe doposażenie z reguły charakteryzuje się masą większą o 60 kg dla modelu 6-rzędowego do blisko 680 kg dla najszerszej przystawki. Dodatkowo masa przystawek znacznie rożnie przy zastosowaniu rozdrabniacza łodyg, dostępnego jako wyposażenie opcjonalne (o ok. 160 kg dla przystawki 4-rzędowej i ok. 500 kg dla modelu 12-rzędowego). Element ten obejmuje dwa obrotowe noże montowane bezpośrednio pod wałkami wciągającymi, a jego praca jest niezależna od jednostek obrywacza. Dzięki niskiemu ułożeniu, rozdrabniacz pozwala na równomierne i szybkie rozdrabnianie łodyg z niewielkim zapotrzebowaniem na moc.

Przyrządy żniwne Dominoni charakteryzują się profilem, która pozwala na pracę blisko podłoża. Daje to możliwość ich wykorzystania w warunkach szczególnie trudnych, oraz znacznie ułatwia przeprowadzenie kolejnych zabiegów agrotechnicznych. Skuteczne i szybkie usuwanie podciętych łodyg zapewniają dwa wałki wciągające. Każdy z nich ma średnicę 130 mm i w zależności od wersji ma 5-żerbrowaą konstrukcję lub jest wyposażony w 4 wymienne noże. Ułożyskowane wałki są w całości hartowane i mogą pracować z różnym, płynnie regulowanym rozstawem. Włoskie przystawki charakteryzują się również ograniczonym zapotrzebowaniem na czynności konserwacyjne, a sposób ich zagregowania z kombajnem oraz regulacji podzespołów jest łatwy. Sterowanie płytami regulującymi szczeliny roboczej może odbywać się elektrycznie lub hydraulicznie i jest załączane z kabiny operatora. Kontrolowanie stopnia otwarcia szczelin ułatwia opcjonalnie montowany wskaźnik. Także z kabiny operatora może obywać się składanie/rozkładanie przyrządu żniwnego wraz z załączaniem funkcji autoblokady mechanizmu.

Przystawki standardowo wyposażone są również w napinacze łańcuchów zbierających, które samoczynnie napinają oraz oczyszczają. Fabrycznie montowany jest system centralnego smarowania łańcuchów napędowych. Rozwiązanie to opcjonalnie może zostać zastąpione przez łańcuchy napędowe, zatopione w kąpieli olejowej. Dodatkowym wyposażeniem każdej przystawki jest również płetwa ugniatająca. Odpowiednio wyprofilowany element znajduje się tuż za przystawką i poprzez dociśnięcie resztek łodyg do gleby zabezpiecza opony kombajnu przed uszkodzeniem.

P.W. AGRO-EKO jest wyłącznym importerem przystawek DOMINONI na południową Polskę.

data dodania: 19/11/2013

powrót